0
 x 

سبد خرید شما خالی است.

اکنون که زمستان و فصل سرما گذشته و روزهای بهاری از راه رسیده‌اند، زمان مناسبی برای انجام اقدامات بهاره برای نگهداری از گلخانه است. بهار آغازی دوباره برای طبیعت به‌شمار می‌رود و نگهداری گلخانه هم از این شروع دوباره بی‌نصیب نمی‌ماند.

برداشت محصول عالی و سرحال بودن گل و گیاهان، هدف اصلی هر باغداری‌ست. در این مطلب از بلاگ «کشاورزی منتخب» می‌خواهیم به ۸ تا از اقدام‌های مناسب فصل بهار در نگهداری از گلخانه اشاره کنیم.

۱- جای علف هرز در گلخانه نیست

 

هیچ باغبانی از علف هرز رهایی ندارد! علف‌های هرز از هر فرصت و مکانی برای رویش استفاده می‌کنند. بهترین کار این است که در اولین فرصت همه‌ی علف‌های هرز را از خاک جدا کنید و در کیسه زباله بریزید. وجود علف هرز حتا در کیسه زباله می‌تواند باعث ایجاد بیماری و آفت شود. کیسه را گره زده، از گلخانه بیرون ببرید.

۲- بررسی وضعیت گلخانه

 

گیاه مرده و برگ‌های پیر گیاه، محل مناسبی برای رشد کپک و ایجاد بیماری هستند. می‌توانید از آنها کمپوست بسازید. اما اگر علائم بیماری در آنها مشاهده کردید، همه را دور بریزید یا بسوزانید.

بعضی از حشرات از سرمای زمستان می‌گریزند و به گلخانه‌ روی می‌آورند. بعضی از انواع شته و کنه در زمستان فعالیت چندانی ندارند، اما با آغاز فصل بهار فعال می‌شوند و می‌توانند به گیاهان صدمه بزنند. لازم است کف، دیوارها و ابزار را دقیق بررسی کنید و حشرات احتمالی را از بین ببرید.

همه‌ی وسایل گلخانه را بازرسی کنید. ممکن است بعضی از وسایل نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشند. فن تهویه، چراغ‌ها، قفسه‌ها، سینی‌ بذر، گلدان‌ها و همه ابزار باید چک شوند.

۳- گلخانه تمیز می‌شود

 

تمیز کردن گلخانه را از کف آن آغاز کنید. گوشه و کنارها مکان مناسبی برای رشد آفات به‌حساب می‌آیند. محل‌ جمع شدن آب یکی دیگر از نقطه‌هایی‌ست که باید بررسی شود.

تمیز بودن شیشه‌ها ارتباط مستقیمی با میزان نور دریافتی گیاهان دارد. جلبک یا کپک‌ احتمالی و گرد و غبار را از شیشه‌ گلخانه پاک کنید.

ضدعفونی نکته‌ی مهمی در نگهداری از گلخانه به‌حساب می‌آید

حذف پناهگاه عوامل بیماری‌زا بهترین کاری‌ست که می‌توان در حق گیاهان انجام داد. از این‌رو، ضدعفونی سطوح و ابزار گلخانه اهمیت زیادی دارد. سینی بذر، انواع ابزار و میز کار را تمیز و ضدعفونی کنید. از آب گرم و صابون یا ضدعفونی‌کننده سازگار با محیط زیست کمک بگیرید.

۴- خاک را آماده‌ی فصل تازه کنید

 

در طول فصل سرما مواد مغذی موجود در خاک کاهش یافته. با انجام آزمایش خاک، از میزان PH خاک، مقدار مواد مغذی و موردنیاز گیاه و شرایط کلی خاک باخبر شوید. بعد از انجام آزمون خاک، کمبودها را برطرف کنید. کود، کمپوست، پیت ماس و موارد مشابه برای افزودن مواد مغذی به خاک مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ممکن است در گلخانه‌ی خود از گلدان، گروبک یا کیسه‌ی کشت، سینی نشا یا هر بستر مناسب کشت بذر بهره ببرید. بر همین اساس و باتوجه به نیاز گیاه، خاک مناسب تهیه کنید.

بروکلی، اسفناج، هویج، گل کلم، پیاز، کاهو، تربچه، سیر و نخودفرنگی از جمله گیاهانی هستند که اول بهار جوانه می‌زنند.

 ۵- گلخانه به تهویه نیاز دارد

 

گردش هوا برای سلامت گیاه و پیشگیری از بیماری‌ها لازم است. بدون تهویه‌ی مناسب، بیماری‌های قارچی در کمین گیاهان هستند. باتوجه به مساحت گلخانه، می‌توانید دو دریچه در پایین و دو دریچه‌ی سقفی در بالا را به‌عنوان تهویه درنظر بگیرید.

دریچه‌بازکن اتوماتیک راهی کم‌هزینه و کارآمد است، بدون این‌که به دخالت شما نیازی داشته باشد. به‌ این ترتیب خیال‌تان آسوده است که در روزهای گرم، گیاهان هوای تازه دریافت خواهند کرد.

۶- سالم بودن منبع آب را بررسی کنید

 

یخبندان و سرما می‌توانند به لوله‌های آب آسیب وارد کنند. مطمئن شوید منبع آب سالم است و درست کار می‌کند. بسته به سیستم آبیاری که برای گلخانه انتخاب کرده‌اید، ممکن است اتصال لوله‌ها یا سیستم اتوماتیک نیاز به بررسی داشته باشند. دمای آب مورد بعدی‌ست که باید بررسی شود. آب خیلی سرد به ریشه آسیب می‌رساند و گیاهان جوان را اذیت می‌کند.

۷- تنظیم‌کننده‌ی دما و رطوبت را بهاره کنید

 

چنان‌چه دما و رطوبت گلخانه تنظیم خودکار دارد، لازم است باتوجه به تغیر شرایط آب‌وهوا، تنظیمات آن را عوض کنید.  در سرمای زمستان دمای ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد برای پیشگیری از یخ زدن مناسب است. اکنون که فصل بهار رسیده، می‌توانید دما را بین ۲۱ تا ۲۷ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید. بهتر است دمای شب به کم‌تر از ۱۰ تا ۱۳ درجه‌ی سانتیگراد نرسد. چنین دمای مناسب جوانه زدن بذرهاست.

۸- شید گلخانه را فراموش نکنید

 

در این روزها که گرما و نور شدت بیشتری دارد، ممکن است در بعضی روزها یا برخی ساعت‌های روز به کمی سایه نیاز داشته باشید. استفاده از شید گلخانه، هزینه‌های خنک کردن آن را کاهش خواهد داد شید توری یا پارچه‌ای گزینه‌ی مناسبی‌ست. شید توری ۵۰ درصد یکی از پرکاربردترین انواع توری گلخانه به‌شمار می‌رود. این توری‌ها با فنر یا نوعی کلیپس نصب می‌شوند.

اگر برای نگهداری از گلخانه نیاز به مشاور‌ه‌ی کارشناسی دارید، یا برای خرید بذر، کود یا لوازم باغبانی برنامه‌ریزی کرده‌اید، با ما در کشاورزی منتخب تماس بگیرید!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید