0
 x 

سبد خرید شما خالی است.

کار کشاورز با رسیدن روزهای سرد سال تعطیل نمی‌شود. کشاورزان باوجود دمای پایین و بارندگی در زمستان، همچنان در فضای باز کار می‌کنند. بنابراین، ایمنی کشاورزان در فصل زمستان اهمیت بسیاری دارد.

ما در بلاگ «کشاورزی منتخب» به نکته‌های ایمنی برای حفظ سلامتی کشاورزان در زمستان پرداخته‌ایم. کشاورز مدت زمان طولانی در معرض هوای سرد، رطوبت، باد و بارندگی قرار می‌گیرد. به‌همین دلیل امکان آسیب دیدن، سرمازندگی، گرفتگی عضلات، زمین خوردن و حتا حمله‌ی قلبی وجود دارد. رعایت نکته‌های ایمنی در زمستان، برای حفظ سلامتی کشاورزان ضرورت دارد.

چند لایه لباس بپوشید

کشاورز کارهای مختلفی در طول روز انجام می‌دهد که همه به یک اندازه انرژی لازم ندارند. پوشیدن چند لایه لباس انتخاب هوشمندانه‌‌ای است؛ چراکه هر زمان مشغول کار سنگین بودید و احساس گرما کردید، یک لایه از لباس کم می‌کنید. زمانی که فعالیت کمی دارید، یک لایه بیشتر می‌پوشید.

کلاه مهم است

گرمای بدن از سر بیرون می‌رود. بهتر است برای کار در روزهای سرد سال کلاه گرمی انتخاب کنید که سر و گوش‌ها را کاملا بپوشاند. اگر سرما شدید باشد، صورت‌تان را هم بپوشانید.

به سلامت دست‌ها توجه کنید

سرمازدگی ابتدا از انگشتان دست و پا و بینی آغاز می‌شود. اگر لازم است از دستکش ضدآب استفاده کنید. استفاده از تجهیزات باوجود دستکش می‌تواند سخت باشد. زمانی که دستکش به‌دست دارید، با دقت و توجه بیشتری کار کنید و نکته‌های ایمنی را رعایت کنید.

چکمه را فراموش نکنید

پوشیدن چکمه هم از دید ایمنی و هم از نظر گرما ضروری است. بعضی چکمه‌ها در قسمت انگشتان محافظ دارند و از جنس استیل یا نایلون تهیه می‌شوند. نوع استیل آن چندان توصیه نمی‌شود. چراکه درصورت بروز حادثه، قسمت استیل به‌سختی به شکل اول برمی‌گردد و ممکن است انگشتان درون آن گیر بیفتند. از طرف دیگر ممکن است به‌حد کافی گرم نباشند. برای کار کردن در زمین کشاورزی یخ‌بسته، به چکمه گرم نیاز دارید.

گزارش هواشناسی مهم است

هوای زمستان قابل پیش‌بینی نیست. بهتر است همیشه یک گام از برف، سرما، یخ‌بندان و باران جلو باشید. از اخبار هواشناسی بی‌خبر نمانید. داشتن اپلیکیشن هواشناسی روی موبایل کمک خوبی به‌حساب می‌آید. بهتر است هوا شما را غافلگیر نکند.

چراغ قوه همراه داشته باشید

کوتاه شدن روز در زمستان و به‌ویژه آذر و د ی، چندان به نفع کشاورزان نیست. ممکن است غروب از راه برسد و هنوز کار روزانه‌ی شما به پایان نرسیده باشد. از این‌رو همراه داشته چراغ قوه یا چراغ قوه هدبند ایمنی شما را در ادامه‌ی کار و در راه بازگشت تضمین می‌کند.

قدر صبح زود را بدانید

کشاورزی که درست با طلوع آفتاب کارش را آغاز می‌کند، نهایت بهره را از روشنایی روز می‌برد. چند ساعتی که خورشید در آسمان است، ارزشمند است و باید روشنایی روز را غنیمت دانست.

آب و پروتئین همراه داشته باشید

در هوای سرد و هنگام کار روی زمین کشاورزی باید بدن را گرم و پرانرژی نگه دارید. کشاورزان برای حفظ سلامتی خود باید به‌حد کافی پروتئین دریافت کنند. بنابراین، فراموش نکنید مایعات و غذای حاوی پروتئین همراه داشته باشید.

جوی‌های آب را نشانه‌گذاری کنید

پیش از نخستین برف، مسیرجوی‌های آب را نشانه‌گذاری کنید. برف هم روی زمین کشاورزی می‌نشیند و هم روی لایه‌ی شکننده‌ی یخ. برای حفظ ایمنی خودتان و دیگران، مسیر رد شدن آب و جوی‌های آب را نشانه‌گذاری کنید. بعد از بارش برف، مراقب این نشانه‌ها باشید و روی لایه‌ی نازک یخ‌زده پا نگذارید.

به موقع استراحت کنید

هر زمان نیاز به گرم شدن و استراحت داشتید، به فضای بسته بروید و خستگی در کنید. نوشیدنی داغ و کمی ماندن در فضای گرم، انرژی شما را برای ادامه‌ی روز تامین می‌کند.

مراقب یخ زدن محل عبور باشید

در برف و زمین یخ‌زده با گام‌های کوتاه و سرعت آهسته راه بروید تا درصورت سر خوردن، بتوانید شرایط را کنترل کنید. هنگام راه رفتن دست‌ها را در جیب نگذارید. هنگام نصب یا جدا کردن تجهیزات، سه نقطه‌ی اتکا داشته باشید. مثل یک دست و دو پا. در هر حال مراقب زمین لغزنده باشید.

عینک آفتابی برای روز برفی

اغلب تصور می‌شود عنیک آفتابی برای آفتاب شدید کاربرد دارد. اما نوری که از زمین پر از برف ساطع می‌‌شود، دست‌کمی از روز آفتابی ندارد. برف هم اشعه ماورای بنفش دارد که برای چشم مضر است. عینک آفتابی دوست روزهای برفی‌ است.

به نشانه‌های سرمازدگی یا هیپوترمی توجه کنید

گفتیم که سرمازدگی از انگشتان شروع می‌شود. رنگ‌پریدگی انگشتان دست و پا، گوش یا بینی نشانه‌ی سرمازدگی به‌شمار می‌رود. لرزش بی‌اختیار، از دست رفته حافظه، حرف زدن نامفهوم، خواب‌آلودگی و گیجی و خستگی از هیپوترمی خبر می‌دهد. فردی را که دچار هیپوترمی شده به جای گرمی برسانید. از پتو برای گرم کردن او کمک بگیرید. نوشیدن آب گرم کمک‌کننده است. در نخستین فرصت اورژانس را خبر کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید