0
 x 

سبد خرید شما خالی است.

سال نو میلادی از راه رسید و کارشناسان از ترندهای ۲۰۲۲ در دنیای کشاورزی مدرن سخن می‌گویند. امسال چه تغییراتی باید در زمین کشاورزی رخ دهد تا بهترین نتیجه به‌دست آید؟

کشاورزی مدرن بدون تکیه کردن بر روش‌های نوین شکل نمی‌گیرد. روش‌هایی مثل استفاده از کشاورزی عمودی داخلی یا روش‌های نوین آبیاری بیشتر موضوع سخن هستند. اما نکته‌ها و چالش‌های دیگری نیز وجود دارد که در موفقیت کشاورز موثرند و ورود او را به کشاورزی نوین تضمین می‌کنند.

به‌نظر می‌رسد باوجود افزایش جمعیت در جهان و تغییرات آب‌وهوایی، نوآوری در کشاورزی کلید حل مشکلات است. در این نوشته از بلاگ «کشاورزی منتخب» به ۱۰ ترند و نیاز در کشاورزی سال ۲۰۲۲ اشاره می‌کنیم.

یک- تمرکز بر مدیریت آبیاری

شرایط آب‌وهوایی در بیشتر کشورها تغییر کرده است. رخ‌دادهایی مانند خشکسالی و باران‌های شدید دور از انتظار نیست. این رخدادها خسارت‌هایی به‌دنبال دارد و بر زمین‌های کشاورزی و زندگی کشاورزان و دیگر مردم تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل لازم است کشاورزان بر مدیریت آب تمرکز کنند.

به‌دنبال ابزار مدیریت آب یا تکنولوژی چنین تغییراتی باشید. برای بالا بردن کارایی میزان آب موجود، باید از تبخیر آب هنگام آبیاری پیشگیری کنید. آبیاری در هنگام تابش آفتاب توصیه نمی‌‌شود.

 دو- اجرای شیوه کشاورزی احیا

کشاورزی احیاکننده یا کشاورزی احیا نوعی شیوه‌ی زراعی است  که معمولا بر بازسازی و احیای خاک سطحی و بهبود حفظ و نگهداری آب تمرکز دارد. کشاورزی احیا به کشاورزان کمک می‌کند بازده محصول و جذب گیاهی را حفظ کنند. به این ترتیب حاصلخیزی و سودآوری مزرعه افزایش پیدا می‌کند.

کشاورزی احیا به قدرت و سلامتی خاک اهمیت زیادی می‌دهد. کارشناسان کشاورزی احیا را بهترین راه‌حل درمقابل تغییرات آب‌وهوایی می‌دانند.

 سه- پا گذاشتن به دنیای اینترنت

دیگر زمان آن رسیده فعالان صنعت کشاورزی بیشتر از پیش از اطلاعات دیجیتال بهره ببرند. برگزاری جلسه‌های آنلاین با دیگر کشاورزان، تبادل اطلاعات با مشاوران صنعت کشاورزی، خرید کود، خرید آفات و سم و همچنین تجهیزات کشاورزی به‌صورت آنلاین، و برقراری ارتباط با کارشناسان این حوزه، از دستاوردهای کشاورزان خواهد بود. ضمن صرفه‌جویی در زمان و هزینه، با افراد و متخصصان بیشتری آشنا می‌شوید و خرید محصولات موردنیاز را ساده و آنلاین انجام می‌دهید.

 چهار- استفاده از تکنولوژی مدرن

کشاورزان با کمک تکنولوژی‌های مدرن می‌توانند مقدار محصول برداشتی و سود حاصل از آن را افزایش دهند. می‌توانید از ماشین‌آلاتی همچون ماشین آسیاب برنج، خرمن‌کوب، چاله‌کن، بیل بکهو، گلینر، ماشین‌آلات برداشت، بهره ببرید.تجهیزات مدرن کارایی شما را افزایش می‌دهد و به سود بیشتر منتهی می‌شود.

پنج- درنظر داشتن سلامت و حاصلخیزی خاک

تولید محصول بیشتر و بهتر، هدف اصلی کشاورز است. برای رسیدن به این هدف باید به پایداری و سلامت خاک توجه کنید. حاصلخیزی خاک با مزرعه‌ی پربازده و تجهیزات کاربردی گره خورده. وجود خاک سلامت برای حفظ سیاره‌ی زمین و انتقال آن به نسل‌های بعدی نقش دارد.

شش- کشاورزی عمودی داخلی

تعدادی از کشاورزان برای تولید کاهو و گوجه‌فرنگی سراغ کشاورزی عمودی داخلی رفته‌‌اند. اما هنوز تولیدکنندگان بسیاری هستند که این روش را امتحان نکرده‌‌اند. کشاورزی عمودی داخلی براای تولید سبزیجات در فضاهایی که به محیط شهری نزدیک است، بسیار مناسب به‌نظر می‌رسد. در این روش گیاهان در طبقه‌‌های زیر هم کشت می‌شوند، بنابراین، در استفاده از فضا هم صرفه‌جویی می‌شود.

هفت- یکپارچه کردن داده‌ها

کشاورزان درمورد هزینه‌‌ها، آب‌وهوا و نوع خاک اطلاعاتی دارند. در کشاورزی مدرن یکپارچه کردن این داده‌ها اهمیت فراوانی دارد. کشاورز مدرن امروز از نرم‌افزار مدیریت داده‌ها بهره می‌برد تا موثرتری تصمیم بگیرد.

هشت- نقشه‌برداری از مزرعه

نقشه‌برداری از مزرعه به کشاورز کمک می‌کند از آخرین مراحل رشد گیاهان باخبر بماند. همچنین می‌تواند مراقب کشت،  آبیاری و برداشت بی‌نقص باشد. کشاورز می تواند اطلاعات مکانی و جغرافیایی مربوط به گیاه و نیازهای خاک را به‌موقع شناسایی کند.

نقشه‌برداری از مزرعه امکان تجسم محصولات و تنوع محصول را فراهم می‌کند. شناخت مواد شیمیایی موثر برای مزرعه و امکان مدیریت سیستم آبیاری از دیگر مزایای آن به‌شمار می‌رود.

نه- پیش‌بینی دقیق بازده

تکنولوژی‌های جدید در کشاورزی مدرن به کمک کشاورزان می‌آیند تا بتوانند پیش از برداشت محصول، بازده کار خود را پیش‌بینی کنند. هنگامی که بتوانید پیش‌بینی دقیقی از بازده محصول داشته باشید، می‌توانید پیش از برداشت خریدار پیدا کنید. از این رو، تکنولوژی پیش‌بینی بازده امکان تمرکز شما را بر فرایند برداشت محصول فراهم می‌کند.

ده- تصویربرداری هوایی

یکی دیگر از ترندهای ۲۰۲۲ کشاورزی مدرن، استفاده از تصویربرداری هوایی است. تصویری که پهپاد تهیه می‌کند یا تصویرهای ماهواره‌ای در آشکار کردن تنوع محصولات نقش دارند. این تصویرها مشکلاتی را به کشاورز نشان می‌‌دهند که از روی زمین به‌راحتی دیده نمی‌شود. این تکنولوژی‌ها در کشاورزی مدرن نقش دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید