0
 x 

سبد خرید شما خالی است.

اگر در فکر تولید مواد غذایی بر پایه‌ کشاورزی مدرن باشیم، ضرورت انجام آزمون خاک آشکار می‌شود. بدون آگاهی از اهمیت آزمون خاک، آنالیز میزان عناصر غذایی، سطح حاصلخیزی و مشخصه‌های دیگر خاک دشوار می‌شود.

 در این نوشته از بلاگ «مجموعه کشاورزی منتخب» دلایل ضرورت انجام آزمون خاک و فرایند آنالیز خاک را بررسی می‌کنیم.

ضرورت آزمایش خاک

آزمون خاک، برگ و آب ابزار علمی در دست کارشناس، برای رصد سطح عناصر غذایی در مدیریت غذایی باغ به‌شمار می‌رود. کارشناس با شناخت پارامترهای تاثیرگذار در باغ شما، مانند مدیریت ابیاری، دوره و نحوه ابیاری، رقم و میزان محصول بر شرایط تسلط پیدا می‌کند. تسلط و آگاهی او نسبت به شرایط در کنار ابزار علمی یعنی آنالیز خاک، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. 

آزمایش خاک و گیاه در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند. بنابراین، لازم است در کنار خاک، نیم نگاهی به گیاه داشته باشیم تا ضرورت آزمایش بیشتر مشخص شود.

دلایل دقیق نبودن تشخیص از روی علائم ظاهری 

1. علائم ظاهری اغلب وقتی بروز می‌کنند که درخت از مرحله گرسنگی پنهان عبور کرده و در آستانه بروز خسارت است.
2. گاهی علامت ظاهری دلایل متعدد دارد که صرفا آزمایش می‌تواند آنها را تعیین کند.
3. گاهی علائم ظاهری در اثر بیماری و آثار ثانویه سموم و موارد مشابه شکل گرفته‌اند و دلیل تغذیه‌ای ندارد.
4. کمبود میتواند کیفی یا کمی باشد که هر کدام مدیریت مجزا دارند.

و نکته‌ آخر این‌که گاهی کمبود چند عنصر با هم بروز می‌کند که تشخیص این چند عنصر از روی علائم ظاهری امکان‌پذیر نیست.

اساسا روش‌های آزمایش خاک بر پایه یک سری قوانین بین‌المللی و استاندارد انجام می‌شوند. باید توجه داشته باشیم به‌ویژه در باغات پراکنش، ریشه و جذب عناصر در طول فصل درخت باعث می‌شود نتوان به تنهایی با آنالیز خاک تصمیم گرفت. از این رو ارزش آنالیز برگ را نباید دست‌کم گرفت. آنالیز خاک مشخص می‌کند ما چه داریم.  آنالیز برگ می‌گوید ما چه چیزی را با توجه به شرایط برداشت کرده‌ایم. آشنایی با این داشته‌ها و آن‌چه که برداشت می‌شود، بهترین راهنمایی برای یک کارشناس ماهر است.

زمان آزمایش خاک

بهترین زمان آزمون خاک پس از خزان برگ‌ها تا پیش از آخرین آبیاری زمستان است.

عمق نمونه برداری از خاک برای در ختان بالغ چقدر باشد؟ 

ریشه فعال درختان اغلب در محدوده ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتری از سطح خاک قرار دارند. بنابراین، همین محدوده مناسب‌ترین عمق نمونه‌برداری به‌شمار می‌رود. این منطقه گاهی اطلاعات ارزشمندی شامل منطقه تجمع املاح، تثبیت عناصر و دیگر موارد در اختیار کارشناس می‌گذارد.

نحوه نمونه برداری از خاک چگونه است؟

در مسیر آبیاری و عمود بر درخت، چاله ای به عمق ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متر حفر می کنیم و کاملا آنرا پاک می‌کنیم. دیواره این منطقه ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متری را بطور یکنواخت می‌تراشیم. سپس نمونه‌ای به وزن حدود ۲ کیلوگرم را جمع‌آوری می‌کنیم. در هر قطعه دست‌کم ۳ حفره براساس روشی که توضیح دادیم، نمونه‌برداری می‌کنیم. خاک‌های حاصل را با یکدیگر مخلوط می‌کنیم. ۲ کیلو از این نمونه را در پلاستیک تمیز ریخته و پس از نامگذاری به آزمایشگاه منتقل می‌کنیم.

نکته‌های مهم نمونه‌برداری کدامند؟

1. چاله‌های نمونه‌برداری در هر قطعه دست‌کم ۳ تا هستند. این چاله‌ها باید کاملا تصادفی و بیانگر میانگین شرایط تغذیه‌ای باغ انتخاب شوند.
2. پس از حفر عمق ۸۰ سانتی‌متری و پیش از نمونه‌برداری، باید خاک سطحی و کودهای حیوانی و شیمیایی کاملا از کف چاله پاک شوند.
3. نمونه‌برداری از کنار جاده، تیرهای برق و ساختمان و چنین منطقه‌هایی انجام نمی‌شود. 

پارامترهای لازم برای آزمایش خاک کدامند؟

شوری، اسیدیته، سدیم، کلسیم، منیزیم ماده الی فسفر، پتاس، ازت، بیکربنات آهک

نکته‌های پایانی

  • بعضی از کارشناسان منطقه‌ ۰ تا ۳۰ سانتی‌متر یا ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر را برای نمونه‌برداری مناسب می‌دانند. ولی بهترین گزینه برای تعیین درست عناصر خاک، عمق ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متری‌ است. انتخاب عمق کمتر در زمان احداث باغ کاربرد دارد. 
  • باید نمونه برداری برای حاصلخیزی تاجای ممکن از اطراف ریشه های مویین باشد تا نشان دهد ریشه ها در موقعیتی که قرار دارند با چه اندازه از عناصر غذایی در ارتباط است. 
  • در باغات مربوط به سیاه ریشه‌ها، تجمع عمده ریشه‌ها در محدوده‌ ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر است.
  • باتوجه به هزینه‌ آزمایش خاک، بهتر آن است که مهم‌ترین منطقه را ۴۰ تا ۸۰ سانتی‌متر درنظر بگیریم. 

«مجتمع کشاورزی منتخب» برای احترام به مشتریان عزیز آزمایش خاک را بطور رایگان انجام می‌دهد. درصورتی‌که برای آزمایش خاک باغ خود برنامه‌ریزی نکرده‌اید، هم‌اکنون با مشاوران ما تماس بگیرید. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید