0
 x 

سبد خرید شما خالی است.

محلول پاشی کود فروت ست یکی از بهترین گزینه‌ها برای تقویت عملکرد و میوه‌دهی درختان به‌شمار می‌رود. در این نوشته از بلاگ «کشاورزی منتخب» به اهمیت فروت ست بعد از برداشت، مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن و زمان مناسب فروت ست می‌پردازیم.

بدون فروت ست نمی‌توان از برداشت میوه‌ی باکیفیت اطمینان حاصل کرد. ممکن است گیاه کمبودهایی داشته باشد که با علائم ظاهری خود را نشان می‌دهد. با محلول پاشی به‌موقع، محصول عالی برداشت خواهیم کرد.

فروت ست چیست؟

فروت ست (Fruit Set) به معنی تنظیم میوه‌دهی یا مرحله‌ی تشکیل میوه در گیاه است. اما اغلب زمانی که سخن از فروت ست به میان باشد، منظور ما کود فروت ست یا محلول پاشی تقویتی گیاه در هنگام تقسیم سلولی‌‌ است.

کود فروت ست ترکیبی تقویتی‌ست که برای بیشتر کردن میوه و بالا بردن کیفیت آن، میزان گل‌دهی، کاهش ریزش جوانه و به‌طور کلی عملکرد درخت درنظر گرفته می‌شود. این ترکیب روی درخت محلول پاشی می‌شود.

هدف از فروت ست چیست؟

اکنون که می‌دانیم فروت ست چیست، لازم است ببینیم هدف از فروت ست چیست و برای رسیدن به چه هدفی محلول پاشی می‌‌کنیم.

جلوگیری از خزان زودرس برگ ها
افزایش مقاومت جوانه‌های گل نسبت به تنش سرما
افزایش استحکام و پایداری جوانه‌های سال بعد، گرده افشانی قوی‌تر
بالا رفتن کیفیت محصول سال آینده

ترکیب فروت ست باید همه‌ی عناصر موردنیاز درخت را برای تبدیل شکوفه به میوه داشته باشد. باید با تقویت آن، مقاومت گیاه را درمقابل هوای سرد بالا ببرد. هر چه میزان عناصر غذایی جوانه‌ها و سرشاخه‌ها بالاتر باشد، مقاومت آنها نسبت به سرما بالا می‌رود.

ترکیب کود فروت ست چیست؟

درخت میوه به دامنه‌ی وسیعی از عناصر نیاز دارد. هر کمبودی که در محلول دریافتی وجود داشته باشد، بر کیفیت و رشد جوانه اثر منفی خواهد گذاشت.

نیتروژن: یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای گیاهان به‌شمار می‌رود که باعث بهبود رشد و عملکرد آن می‌شود. اگر نیتروژن یا ازت کافی به درخت نرسد، تعداد و اندازه‌ی میوه‌ها راضی‌کننده از آب درنمی‌آید. نیتروژن در ترکیب اسیدآمینه، پروتئین و کروفیل وجود دارد و در طول گیاه حرکت می‌کند.

بور: رشد شاخه‌ها و ریشه‌های تازه بدون بور کار آسانی نیست. همچنین در تشکیل میوه، لوله‌‌ی گرده و آوندها نقش دارد. لازم است این عنصر به‌ویژه در ترکیب محلول پاشی پاییزه درنظر گرفته شود.

روی: روی هم مانند بور در دسته‌ی ریزمغذی‌ها قرار دارد. چنان‌چه علائمی مانند زرد شدن و ریز شدن برگ‌ها مشاهده کنیم، باید از وجود روی کافی مطمئن شویم. چراکه روی در تولید کروفیل نقش پررنگی دارد.

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند ترکیبی از روی، بور، ازت، اسیدآمینه، اگریفوس، منزیوم، آهن، کلسیم و منگنز در کود فروت ست وجود داشته باشد.

اگر مطمئن نیستید چه نوع کود فروت ست برای باغ یا باغچه‌ی شما مناسب است، با کارشناسان «شرکت کشاورزی منتخب» تماس بگیرید. ما باتوجه به نوع محصول و درختان، مناسب‌ترین ترکیب را به شما پیشنهاد خواهیم کرد.  

بهترین زمان محلول پاشی نوبت اول: فصل پاييز، بعد از برداشت ميوه

از طرف دیگر، محلول پاشی بعد از برداشت، در تغذیه اول فصل رشد درخت موثر است. در اول فصل رشد، بخش هوایی درخت شامل برگ‌ها و بعد جوانه‌های گل فعالیت خود را با رشد سریع آغاز می‌کنند. این در حالی است که ریشه‌های فعال هنوز به اندازه‌ی کافی شروع به رشد و نمو و جذب عناصر غذایی از خاک نکرده‌اند.

در این مرحله‌ی کلیدی، عناصر غذایی مورد نیاز گیاه، از ذخیره خود درخت که در فصل رشد قبل جمع‌آوری کرده، تامین می‌شود. از این رو، بهترین زمان برای ذخیره‌ی غذایی درخت یا آسیمیلاسیون، مرحله‌ی بعد از برداشت است. چراکه در این مرحله، بیشترین بخش عناصر غذایی جذب شده از ریشه و برگ، در جوانه‌ها و شاخه‌ها ذخیره می‌شود. جوانه های گل در مرحله تورم قبل از باز شدن نیاز مبرمی به عنصر بور دارند.

بهترین زمان محلول پاشی نوبت دوم: فصل بهار، پیش از تورم جوانه

مطالعات نشان می‌دهد در مرحله تورم جوانه‌ها، عنصر بر از سایر اندام‌های درخت به سمت جوانه‌ها مهاجرت می‌کند. غلظت عنصر بر در جوانه‌ها در این مرحله چندین برابر حد معمول است.

بنابراین توصیه می‌شود علاوه بر محلول پاشی پس از برداشت، در مرحله تورم جوانه ها  همان فرمول تکرار شود. به عبارت دیگر، اواخر اسفندماه يا اوايل بهار و پیش از تورم جوانه‌ها محلول پاشی درختان تکرار می‌شود.

نکته‌های مهم محلول پاشی فروت ست چیست؟

محلول پاشی باید بعد از زمان برداشت و تا قبل از ريزش برگ‌ها، با حفظ سبزينگی برگ‌ها صورت گيرد.
برای رسیدن به نتيجه مطلوب، دو سه روز قبل از محلول پاشی، باغ آبياری شود. 
 بهتر است محلول پاشی براي جذب بهتر عناصر در هنگام عصر انجام شود.
  نباید هیچ نوع سمی با محلول فروت ست مخلوط شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید